← Zpět na články

Jak si vybrat fasádu z kamene?

28. Říjen 2013

Vše začíná prvotní myšlenkou „Chtěl bych obkladový kámen na fasádu“. Ono to vdžy není úplně tak jednoduché, jako když si například vybíráme obklad do koupelny.

V první řadě si je třeba upřesnít co od fasády z kamene očekáváme. Velké rozdíly jsou jak vizuální, tak i finanční. Každá technologie fasády nabízí svůj finální specifický  vzhled. Jinak vypadá obkladový kámen z “formátováneho kamene” (panelů), tak i ze “štípaného kamene” a jinak vypadá realizace například technologií “kamenná přizdívka” (zdivo). Níže na obrázku mužete vidět prvotní vizuální rozdíly, které obkladový kámen nabízí.  Štípaný kámen (řemínková fasáda) je určen jak pro domy moderní, tak pro domy klasické. Jeho nepravidelnost potom vytváří z každé fasády originál. Velkou předností štípaného kamene je, že v poše nevytváří čitelné spáry. Formátovaný kámen zase nabízí přesnost a jednotlivých segmentů, ale menší nevýhodou je, že zákazník může časem začít číst spáry mezi jednotlivými (panely). Tento obkladový kámen se potom hodí spíše na domy moderní. Ale každý má jinou představivost a potom se nekladou meze.

 

Ukázka jednotlivých typů obkladového kamene a kamenného zdiva

Typy obkladový kámen

 

Upřesnit si vzhled fasády je důležité pro stavební připravennost a daný typ fasády. Určité typy fasád neprovedete, bez náležité stavební připravennosti. Tato stavební připravenost je důležitá proto, aby se technicky dala fasáda zrealizovat.

Kamenná přizdívka (zdivo) vyžaduje například přípravu, která spočívá v  protažení základové desky, kterou neuděláte dodatečně když už je zkladová deska hotová.  Respective provést se dá všechno, ale vynaložíte zbytečně velké finanční prostředky pro tuto operaci.

 

Ukázka řezu technologií „kamenická přizdívka“

3D_rez_produktu_v01_transparent_bg_03_zdici_kamen

(Při prokliku na odkaz níže si můžete prohlédnou více možností daných technologií)

http://www.exclusivestone.cz/exterier/obklad-fasady-z-prirodniho-kamene/

 

U technologie “obkladový kámen formátovaný” a “štípaného obkladu FUTURESTONE” se dá provést realizace i ve fázi, když už je hrubá stavba provedena. Nebo se dá provést u staveb domů, které již stojí (rekonstrukce). A v tom je ten velký rozdíl! Nevyžadují stavební připravenost v rámci hrubé stavby. V tomto případě spočívají požadavky v přípravě podkladu. Tím že je kámen jako stavbní materiál velmi těžký, tak musí být zajištena soudržnost podkladu, tak aby nedošlo k uvolnění. Není potom velký problém tyto požadavky provést a následně fasádu realizovat.

 

Úkazká jednotlivých typů realizovaných fásád

FUTURESTONE_hlavní2

Obkladový kámen štípaný FUTURESTONE

 

 

Nadia8

Obkladový kámen – formátovaný panel