← Zpět na články

Údržba a ošetření fasády z kamene

22. Listopad 2013

Fasáda z kamene má jednu z velkých výhod a to, že je téměř bezúdržbová. Vše začíná již při realizaci fasády. Tomu ale předchází správné ošetření kamene vhodnou impregnací. Hydrofobní impregnaci zajistíme, aby kámen nebyl nasákavý a odpudil vodu a různé nečistoty, například z kyselých deštů. Touto ochranou prodloužíme životnost celé fasády a zamezíme případné odpadávání jednotlivých kamenů.

Možnosti impregnace máme potom dvě. Jedna nezmění barvu a charakteristiku kamene tzv. obkladový kamen bude vypadat stejně jako před impregnací. Další možností je impregnace, která rozjasní barvu kamene. Tato impregnace se používá hlavně pro více nasákavé kameny, jako je například břidlice, nebo pískovec. V obou případech jde hlavně především o ochranu kamene prěd okolními vlivy.

Následná údržba je velmi jednoduchá a nenáročná a zvládne ji obyčejný uživatel. Stačí v horizontu dvou let fasádu omýt tlakovou vodou, bez použití chemických připravků. To se odvíjí v jaké lokaci se dům nachází a jaká prašnost se v dané lokalitě vyskytuje. V případě nutnosti lze natřít fasádu jednou vrstvou impregnačního nátěru. Dojde k oživení barev kamene a zlepšení odpudivých vlastností fasády.

Video ukázka impregnace kamene

Snímek obrazovky 2013-11-22 v 20.37.31

 Zdroj: www.vycistim.cz

Ukázka impregnovaného kamene

Snímek obrazovky 2013-11-22 v 21.03.33